Motoricky ovládané žaluzie. Jde jen o komfort nebo o víc?
Stínicí technika je vystavena tlaku na snížení pořizovacích nákladů stejně jako jakékoliv jiné zařízení v budově. Je zcela přirozené, že se stavebník při výstavbě snaží redukovat investiční náklady. Jednou z cest bývá snížení požadavků na zařízení, která poskytují uživateli komfort. Mnohdy tento osud potká způsob řízení venkovních žaluzií, kdy se zákazník rozhodne změnit motorické ovládání na ruční.
Ustoupením od požadavku motorizace venkovních žaluzií zákazník pravděpodobně skutečně docílí investičních úspor. Pokud se místo komfortního řízení žaluziovým tlačítkem nebo dálkovým ovladačem spokojí s ovládáním pomocí kliky a velikost žaluzie i stavební řešení to umožňuje, pak je vše z hlediska způsobu obsluhy v naprostém pořádku. Před takovým rozhodnutím se však vyplatí položit si ještě otázku, zda ručním ovládáním neztrácíme kromě komfortu i něco víc? Pro její zodpovězení je třeba uvědomit si, k jakému účelu mají samotné venkovní žaluzie sloužit.
U každého objektu může být hlavní důvod k instalaci stínicí techniky jiný. V očích stavebníka rodinného domku může převažovat pocit soukromí a bezpečí, u kancelářských budov pak energetické úspory a regulace oslunění. Způsob ovládání stínicí techniky potom zpravidla ovlivňuje i plnění její funkce. Pro porovnání rozdílu v plnění požadovaných funkcí vezměme motoricky řízené žaluzie jako referenční a přistupme ke srovnání s jejich ručním ovládáním. Protože motorické ovládání umožňuje také instalaci automatického řídicího systému, pak je třeba i pod pojmem automatické řízení hledat motorický způsob ovládání.
Regulace oslunění a světla
Přestože automatické řízení umožňuje přenastavovat stínicí techniku podle intenzity světla měřeného venku nebo uvnitř místnosti, pravděpodobně svou inteligencí nikdy neodhadne individuální potřeby každého z uživatelů. Z tohoto hlediska dokáže sám uživatel nejlépe vyhodnotit své aktuální potřeby a místní podmínky a jím nastavená žaluzie by měla lépe postihovat tento účel. Podmiňovací způsob byl použit záměrně a souvisí s povahou samotného člověka, který buď se změnou světelných podmínek zanechá právě probíhající činnosti a půjde přenastavit stínicí techniku anebo strpí vzniklé nepohodlí.
Hodnotíme-li však vliv automaticky řízených žaluzií na stabilní pracovní prostředí, pak jistě díky automaticky naklápěným lamelám podle času, data, azimutu a elevace slunce bude automatické řízení výhodnější než manuální. Se stejným úspěchem překoná ruční řízení systém osvětlení zachovávající stálý přísun denního světla a jeho dopad na pracovní plochy, a to díky naklápění lamel a následné regulaci intenzity osvětlení.
Zachování letní stability
Velké prosklené plochy přirozeně prosvětlují interiér a v zimě dovolují slunečními paprsky ohřívat interiér. V letním období však otevírají vrátka k nežádoucím energetickým ziskům ze slunce. Pokud byly jako ochrana před solárním ohřevem zvoleny venkovní žaluzie, pak způsob řízení nejčastěji podléhá vzorci:
- přes den nestínit, kde není třeba, aby se nemuselo zbytečně svítit v interiéru,
- stínit na osluněných fasádách k zamezení zisků ze slunce,
- během noci umožnit noční nachlazování a tak naakumulovat chlad do vnitřních konstrukcí (vytažení žaluzií nebo otevření lamel pro usnadnění proudu chladného venkovního vzduchu).
I když se vlastník rodinného domu naučí principům zachování letní stability, pak to samé ale nemůžeme očekávat u všech pracovníků kancelářské budovy, kteří se skončením pracovní doby nechávají ručně řízené žaluzie vlastnímu osudu. Z tohoto hlediska pak automatické řízení poskytuje nespornou výhodu.
Zamezení tepelných ztrát
Stažené žaluzie zvyšují tepelný odpor průsvitné konstrukce, a tím omezují únik tepla z vyhřátého interiéru v zimním období. Funkce k udržení tepla zpravidla porovnává venkovní a vnitřní teplotu a jako spouštěcí impuls bere hodnotu sluneční intenzity, času, obsazenosti místnosti nebo kombinaci předchozích údajů.
Stínicí technika by neměla sledovat funkci pro zamezení tepelných ztrát v době, kdy může být využit solární ohřev nebo v případě, kdy by venkovní světlo alespoň částečně nahrazovalo umělé osvětlení.
Nepopiratelně je právě automatický řídicí systém schopný trvale a spolehlivě vyhodnocovat situaci a určovat podmínky aktivace této funkce.
Bezpečnost
Jak během nepřítomnosti odradit zloděje od nekalého úmyslu? Využitím automatického řídicího systému lze v náhodně zvolenou dobu pohybovat stínicí technikou, a tak simulovat přítomnost osob v domě.
Velké prosklené plochy upoutávají nechtěné pohledy, a to zejména po setmění, kdy je třeba svítit. Venkovní žaluzie pak mohou plnit funkci ochrany soukromí. Řídicí systém dále může sám automaticky, na základě časů svítání a setmění, řídit žaluzie, nebo tak může činit zákazník sám centrálním tlačítkem.
Žaluzie mohou také chránit interiér před nadměrným hlukem z vnějšího prostředí.
Z hlediska bezpečnosti pracují automaticky řízené žaluzie v porovnání s manuálním ovládáním efektivněji.
Zabezpečení samotné stínicí techniky
Venkovní žaluzie potřebují ochranu proti nepříznivým venkovním vlivům, zejména pak proti silnému větru. Ponechají-li se křehké žaluzie vlivu silného větru bez zabezpečení řídicím systémem, pak hrozí jejich poškození.
Položíme-li si otázku, zda se lze spolehnout spíš na lidský faktor, nebo na funkčnost automatiky, pak jistě dáme za pravdu automatickému řízení, které spolehlivě vyhodnotí venkovní podmínky a přeruší vykonávání provozní funkce, aby se po skončení ochranných funkcí vrátila zpět do původní stínicí polohy.
Automatické řízení venkovních žaluzií
Řídicí systém žaluzií může pracovat na základě mnoha informací. Těmito informacemi mohou být údaje z venkovních čidel (slunce, větru, deště, teploty a směru větru) nebo z vnitřních čidel (intenzita osvětlení, prostorová teplota, vlhkost, prezenční čidla) či informace o čase a datu nebo stavu jiných zařízení v budově (např. poloze ventilačních oken nebo aktivaci EPS).
Volba, s jakými informacemi bude řídicí systém pracovat, vychází z:
- návazností na ostatní procesy v budově (např. přenastavení polohy žaluzií po přijetí povelu od EPS či EZS nebo vytažení žaluzií před otevřením ventilačních oken),
- požadavku na komfort a příjemné vnitřní klima,
- ceny investičních a provozních nákladů.
Delftská studie
Z hlediska investičních nákladů nerozhodují pouze pořizovací náklady na venkovní žaluzie, ale také dosažené úspory na nákladech za nákup a provoz chladicího zařízení. Z dostupné Delftské studie1 lze z modelového příkladu vyčíst, že při promyšleném komplexním návrhu venkovních žaluzií lze docílit návratnosti vložených investic za 5 let. Pokud však budou žaluzie osazeny dodatečně bez možného ovlivnění velikosti výkonu chladicího zařízení, bude se návratnost pohybovat okolo 16 let. Pokud započteme vliv zvyšující se ceny energií, bude doba návratnosti nižší, avšak k opravdovému snížení doby návratnosti je třeba promyšleného přístupu už od rané fáze projektu, aby se instalace stínicí techniky promítla do samotného návrhu klimatizačního zařízení.
Ze stejné studie lze čerpat i výsledky vypočtených úspor dle typu řízení venkovních žaluzií. Hodnoceny byly žaluzie ovládané jednak ručně a pak řízené podle sluneční intenzity, měřené venku s variantou řízení žaluzií podle stálého osvětlení pracovní plochy na 500 lux. Jako další posuzovaná varianta bylo vybráno doplnění řízení, hlídajícího osvětlení na pracovní ploše, o integraci s ventilačními okny, která zajišťují noční nachlazování interiéru.
Z výsledků lze vyčíst, že řízení podle intenzity osvětlení v interiéru přináší vyšší provozní úspory, než řízení podle intenzity slunečního záření měřené vně objektu. Ještě vyšších úspor bylo dosaženo vzájemnou spoluprací systémů řízení žaluzií a ventilačních oken. Nejnižších úspor z vyjmenovaných variant dosahovaly ručně řízené žaluzie, Tento výsledek přináší jasnou zprávu, že vyšších úspor lze dosáhnout automatizací a hlavně integrací s jinými systémy v budově.
Kooperace řízení žaluzií s jinými systémy v budově
V předchozím textu byla naznačena spolupráce systému řízení žaluzií a ventilačních oken. Společným řízením je zejména zamezeno možnému blokování koncových výrobků. Sdílena navíc mohou být také čidla.
Ještě blíže k systému stínění má systém osvětlení. Pro zajištění požadované intenzity osvětlení převezme řídicí úlohu zpravidla systém osvětlení, a ten pak řízením žaluzií vytváří požadovanou světelnou scénu. Společná komunikace obou systémů je zpravidla řešena přes DALI rozhraní.
Další možná spolupráce se systémem osvětlení může být na úrovni sdílení některých systémových částí, např. čidel pohybu a intenzity osvětlení. Díky nim pak informace z těchto čidel přenastavují žaluzie podle obsazenosti místnosti a zároveň regulují intenzitu osvětlení.
Lze též kombinovat řízení žaluzií a klimatizace, aby tyto systémy byly v součinnosti a nepracovaly „proti sobě“.
Kooperace různých systémů vyžaduje výměnu dat. Výměna potřebných informací je usnadněna sdílením dat na otevřeném protokolu, u nás pak na rozšířeném standardu KNX/EIB nebo LonMark.
Automatický řídicí systém dokáže lépe optimalizovat provoz venkovních žaluzií k maximalizaci energetických úspor. Sofistikovanou automatikou, vyhodnocující sluneční intenzitu, venkovní a vnější teplotu nebo obsazenost interiéru při současném sledování předepsaného osvětlení, lze ušetřit podle některých studií téměř třetinu provozních nákladů. V případě manuálního řízení můžeme s těmito provozními úsporami počítat pouze částečně.
Vraťme se nyní k původně položené otázce: Je motorické ovládání venkovních žaluzií pouze otázkou komfortu? V předchozím textu jsme rozborem jednotlivých funkcí dostali odpověď, že nikoliv. Instalace motorického ovládání nemá za následek pouze zvýšení komfortu řízení, ale také spolehlivost při vykonávání očekávaných funkcí a maximalizaci provozních úspor. Právě menší účinnost manuálně řízených venkovních žaluzií z hlediska dosažení provozních úspor snižuje nejdůležitější benefit ručně řízené varianty, a to zmenšení prvotních pořizovacích nákladů.
Pokud padne přesto volba na ruční řízení z důvodu omezených finančních možností, bude vhodné provést takovou připravenost, aby budoucí možné dovybavení žaluzií motorem bylo možné.
Ing. Tomáš Veselý (Odborný tým SPST)
1 – Benefits of various types of shading and night cooling by vent windows, Prof dr ir A.H.C. van Paassen Klima Delft.