Nízké slunce i plísně: Nástrahy podzimního počasí vyřeší správně zvolená stínicí technika
Přechod mezi teplem a zimou, který zažíváme v posledních týdnech, je charakteristický deštivým počasím, mrazíky, změnou teplot a s tím spojeným vznikem plísní. Těmto jevům se dá vyhnout, pokud vyberete správnou stínicí techniku.
Stínicí technika dokáže účinně udržovat teplotu v interiéru a poskytnout příjemný stín i izolaci v chladnějších měsících. Svá speficika ale přináší i samotný podzim. Nízké slunce může prohřívat interiéry víc, než je žádoucí, zvýšená vlhkost a teplotní výkyvy vytvářejí ideální prostředí pro vznik plísní. Proto je důležité zaměřit se na řešení, která pomohou podzimní nástrahy zvládnout.
Jak vyzrát na nízké slunce
Slunce na podzim vychází a zapadá pod ostrým úhlem a pohybuje se níže na obzoru. Paprsky proto velkou část dne míří přímo do oken a zahřívají interiér. Tomuto jevu se přímo říká nízké slunce. Vhodným opatřením je venkovní markýza či pergola, která chrání před ostrým slunečním zářením a zastiňuje venkovní prostor i plochu oken. Ocení ji zejména majitelé jižně orientovaných teras.
S podzimem a začínající zimou se zkracují dny a slunce zapadá dříve, a tak je potřeba si vybrat stínicí prvky, které tolik nezatemňují. Oblíbené jsou například screenové rolety, ať už venkovní či interiérové, které propustí dostatek světla, ale zároveň poskytnou příjemný stín. Pro regulaci množství pronikajícího tepla a světla je ideální zvolit produkt s nastavitelným sklonem (například žaluzie).
Prevence proti vlhkosti a plísni
Podzimní počasí je proměnlivé. Dny bývají teplé a sušší s nízkou vlhkostí, ale noci jsou chladnější a zejména s příchodem rána skokově roste vlhkost ovzduší. V chladnějších měsících dochází často k takzvanému orosení skel, tedy kondenzaci vody na oknech, způsobené velkými teplotními rozdíly interiéru a exteriéru. To často způsobuje vznik plísní, které nejen ničí nátěr a těsnění, ale jsou také velice škodlivé pro lidský organismus.
Část odborníků doporučuje přes den častěji větrat. Některým prostorám ale mohou výkyvy teploty a vlhkosti spíš uškodit. Odborníci doporučují automatizovaný zvlhčovač a odvlhčovač v jednom, který reaguje na vlhkost a udržuje ji stabilní. Dalším řešením je dobře zvolené zastínění a rekuperace, které mohou zabránit kondenzaci vody na oknech a vzniku plísní. K tomu je vhodná vnější stínicí technika, například rolety či žaluzie, které umožňují proudění vzduchu.
Při výběru zejména venkovní stínicí techniky je důležité myslet na to, aby byla odolná vůči vlhkosti. Oblíbené jsou technické tkaniny s vodoodpudivou impregnací, po nichž voda stéká a nejsou tak zárodkem pro různé druhy hub a plísní. Často používaným materiálem je akrylová tkanina, PEVA či látky s antimikrobiální a protiplísňovou povrchovou úpravou.
Příprava na chladnější období
Podzim je všeobecně obdobím příprav na zimu a jinak tomu není ani u venkovních stínicích prvků. Je dobré ji nachystat na silné deště, větry a především mrazy, které mohou stínění velmi poškodit a snížit tak jejich funkčnost. Ideální je začátkem podzimu zkontrolovat, zda není některá část poničená či opotřebovaná. To zahrnuje promazání kovových součástek, ochranu před zrezivěním a kontrolu všech pohyblivých částí stínění.
K zazimování patří také důkladné umytí od nánosu prachu a jiných nečistot a následné povrchové ošetření. K tomu slouží speciální laky na dřevo či kov, impregnace a jiné materiálové úpravy, které zvýší odolnost povrchu. Za mrazivých dní není od věci ani použít ochranné kryty.
Zastínění nemusí vždy plnit pouze funkci ochrany před sluncem či udržování teploty uvnitř domu. Může například předcházet vzniku plísní a snižovat vlhkost v interiéru. Správně zvolená a udržovaná stínicí technika nabízí komplexní řešení i pro proměnlivé podzimní počasí.